Honlap(om)-krónika

v.1.0

A dolog akkor kezdődött, mikor az egyetemen felmerült: a tanszékünknek is meg kellene jelennie a weben. Adott volt egy kari szerver, ahol el lehetett helyezni a tanszéki honlapot; egy oktató, aki vállalkozott az inspirálásra/koordinálásra; és néhány hallgató, aki úgy gondolta, képes a kivitelezésre. El is készült az opus – de azt hiszem, erre nem lehetünk a legbüszkébbek. A tartalma olyan amilyen, de a megjelenés…! Mai szem(em)mel félelmetes.
Az aktivitásunkra jellemző, hogy ez a változat – az Internet Archive tanúsága szerint – közzétételétől 2002. februárjáig nagyjából változatlan[!] formában elérhető volt – az 1997-es tanévre vonatkozó információkkal…

A kivitelezés ‘jutalmaként’ néhány hallgatói honlap is helyett kapott az anyagban. Köztük a sajátom. Akkori érdeklődésemnek többé-kevésbé megfelelő tartalommal és – nemlétező esztétikai érzékemet leképező – érdekes színvilággal. Ja, az időpont: 1996 tavasza. (Egy ismerősnek küldött ápr. 30-i levelem alapján.)
A csattanó: szerver költöztetés(eke)t, jelszó elfeledést követően ez a honlapocska – egyetemben az említett tanszékivel – továbbra is elérhető a weben. És nem csak archívumban. Itt. (A feltüntetett linkek legtöbbje – talán nem kell magyarázni, miért – már nem működik…)
Hááát, nem könnyű a múlttól szabadulni… 🙂

v2.0

Már az előző verzió weben elérhető változatán is olvasható: idővel költözködtem. A változatosság kedvéért ugyancsak egy egyetemi szerverre – de már saját tárterületre. A ‘fejlődés’ némi tartalmi bővülésen – és ennek megfelelő oldalszám-gyarapodáson – ill. megjelenésbeli átalakuláson érhető tetten.

Mi is volt ez? Ha már valamilyen programmal sikerült animált gifet létrehozni, hát kerüljön be. Menüsor még nincs, de van helyette oldaltérkép (tartalom). ‘Egyszerűsödött’ – alapszínekre (piros, kék) és fehérre redukált – a színvilág és megjelent az ikon-használat. Ez utóbbiak egy része windows betűkészletekből létrehozva, más része koppintva.
Ekkoriban akadtam rá a SELFHTML összeállításra. Amely német alapossággal összeállított dokumentáció, webszerkesztési segédlet azóta is gyakran használt információforrásom. Ebben nagyon szimpatikusnak találtam azt a megoldást, mely ikonokkal segít a hivatkozott oldalak nyelvének, jellegének beazonosításában.
Erre a verzióra egy másik német nyelvű honlap, a – már csak a korábban említett Internet Archive-ban fellelhető – Better Homepage (www.better-homepage.com) is rányomta bélyegét. Az onnan letölthető ingyenes Java-appletek (tartalomjegyzék), saját látogatottság-számláló – egészen elvarázsoltak. Bele is zsúfoltam mindet az összeállításba.
Ezek az oldalak valamikor 1998 nyarától voltak elérhetőek a weben.

v3.0

Időközben – tulajdonképpen már az oldalaim előző változatának közzététele idején – tanulmányaim egykori színhelye munkahelyemmé vált. Már ekkor motoszkált bennem a gondolat, hogy személyes oldalaimat talán nem szerencsés munkahelyi szerveren közzétenni. Különösképpen, hogy semmi közük egymáshoz: hát igen – nekem nem a munkám a hobbim… 🙂
Az elgondolást tett követte, melyet az időközben egyre jobban elterjedő ingyenes tárhelyszolgáltatók tettek kivitelezhetővé. Némi keresgélés után ráakadtam egy reklámmentes szolgáltatóra, ahová 2000 elején, tavaszán felpakoltam az anyagaimat.

A gif animációtól még nem voltam képes megszabadulni – sőt: már nem csak logo, hanem beléptetőoldali szerepet is kapott. Felvállalt verziószámmal! 🙂 A színvilág megmaradt, módosult díszítő-elemekkel – de megjelent a bal oldali menüsor, melyben a Better Homepage megoldását koppintottam.
Ami a tartalmat illeti: nagyjából megfelelt az előző verzióban közzétett anyagoknak. De a belbecsről az érdeklődőknek meséljen maga az oldal: ugyanis ez a honlap is ‘fennrekedt’ a weben: még itt vegetál… 🙂 (A hivatkozások használhatósága kapcsán ld.: v1.0)

[v4.0, 4.1]

Valamivel később azt tapasztaltam, hogy nem férek hozzá az anyagaimhoz: a szolgáltató jellege megváltozott – felhasználónevem, jelszavam használhatatlan lett. De az oldalak – ld. fentebb – elérhetőek maradtak. Neki álltam hát újra a tárhelykeresésnek. Közben pedig az oldal átszabásának: úgymond, csinálni kellene valami egyedit.

Hogy ez mennyiben sikerült, mindenki eldöntheti. Néhány régi megoldás mellett (hivatkozás-ikonok), alapvetően arra törekedtem, hogy az oldal a legkülönbözőbb böngészők alatt használható legyen és egyformán megjelenjen. Akkoriban – az aktuális böngészőverziók alatt – ez működött is. A tárhelykeresés azonban zátonyra futott. Így hát – osztottam, szoroztam és – regisztráltattam a czovek.hu domain-nevet. A whois rekord alapján 2001. november 17-én. Mellé egy kevéske tárterület. Ahol éveken keresztül csak egy, a fenti ‘design’-hoz illeszkedő beléptetőoldalt lehetett elérni – háttértartalom nélkül.

Ugyanis sem ez, sem a valamelyest módosított változata (v4.1) nem került fel a webre. Bár folyamatosan alakítgattam mindkettőt – a közzététel valahogy mindig elmaradt.
A czovek.hu-n a tárterület a kezdeti 5 MB-ról[!] aztán felgyarapodott 1 GB-ig – miközben történt egy szolgáltató-váltás is.
Aztán mikor a legújabb Firefox alatt ‘szétesett’ az aprólékosan felépített keretszerkezet, feladtam a dolgot. Lemondtam az addig használt saját készítésű, táblázatok segítségével kialakított statikus oldalakról – és hanyagolni kezdtem a domain-t.

v5.x

Mígnem rácsodálkoztam a különböző CMS-esekre. Ezek a tartalomkezelő rendszerek – némi minimális technikai előfeltétel megléte esetén – egészen más megvilágításba helyezik a weblapkészítés teljes folyamatát.
Néhány dolognak utánanézve nekiálltam keresgélni – majd választottam. Néhányat. 🙂

A czovek.hu-ra 2006. novemberének végén pakoltam fel a CMSimple-t. És innentől felgyorsultak az események…
2007. márciusában aztán átköltöztettem ide, a zoltan.czovek.hu aldomain-re. Mert az eredeti címre feltettem a PHPGedView-ot – egy genealógiai információk megjelenítését lehetővé tévő cms-t.
Áprilisban egy blog-alkalmazás – Simple PHP Blog – került a blog.czovek.hu aldomainre, május elején pedig egy képgaléria cms – iFoto – a czovekz.extra.hu címre. A megjelenés – egy template segítségével 🙂 – megváltoztatva, majd a különböző aldomain-eken (és egyebütt) többé-kevésbé egységesítve.
Itt tartok most.
Folyt. köv.
🙂


Vélemény, hozzászólás?